Cibus gjennomfører emisjon på 810 millioner

Det svenske eiendomsselskapet Cibus Nordic Real Estate skal gjennomføre en emisjon, og kjøper tilbake obligasjonslån. 
EMISJON: Cibus og administrerende direktør Sverker Källgården varsler en emisjon i eiendomsselskapet. | Foto: Cibus
EMISJON: Cibus og administrerende direktør Sverker Källgården varsler en emisjon i eiendomsselskapet. | Foto: Cibus

Emisjonen var rettet mot svenske og internasjonale institusjonelle investorer, og var overtegnet, melder Cibus i en børsmelding. Formålet med emisjonen er å skaffe kapital for å kjøpe tilbake selskapets obligasjonslån, redusere nettogjelden, og investere i planlagte ESG-prosjekter i eksisterende eiendom. 

I emisjonen skal det tegnes 8’804.348 nye aksjer til en pris på 92 svenske kroner. 

Beslutningen skal endelig avgjøres i en ekstraordinær generalforsamling som avholdes 20. april. 

Tidligere i mars skrev EiendomsWatch at selskapet, som har 22 eiendommer i Norge, har sikret en gjeld på 435 millioner kroner til renter på maksimalt 4,55 prosent. 

Siden årsskiftet har Cibus inngått renteswapper tilsvarende 284 millioner euro med faste renter på Euribor på 2,94-2,97 prosent og Stibor på 3,48 prosent. Renteswappene starter rundt halvårsskiftet 2023 og har rundt fire års løpetid.

Cibus inntok Norge høsten 2021. Tre av selskapets 22 norske eiendommer er i Nord-Norge, resten i Sør-Norge.

Del artikkel

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Vær i forkant av utviklingen. Få informasjon om det siste fra bransjen med vårt nyhetsbrev.

!
Vilkår for nyhetsbrev

Forsiden akkurat nå

Les også

SLITER MED PRISHOPP: – Før betalte vi 35 kroner for en kilo paprika. Nå betaler vi 75 kroner, sier restauranteier og driver av Le Benjamin i Oslo, Ove Jakobsen. | Foto: Le Benjamin

Restauranteier: – Nå trenger vi hjelp

For abonnenter