– KPI justeringene til høsten vil trolig ligge på 4-tallet, og det er ventet KPI-justering mellom 2-3 prosent i 2023-24, sier analysesjef Hans Petter Skogstad i en markedsrapport fra Cushman & Wakefield Realkapital.
Samtidig gjør økningen i byggekostnader leietakertilpasninger dyrere. Skogstad sier at dette kan føre til at nybygg utsettes, noe som dermed vil begrense tilbudssiden og resultere i økte leiepriser for de byggene som faktisk ferdigstilles. På den annen side kan det også resultere i krav om økt arealeffektivitet.
Tall fra Arealstatistikk vitner om et sterkt førstekvartal i leiemarkedet. Det ble signert mange nye kontrakter i hovedstadens kontormarked, men leiene økte kun moderat. I CBD og sentrum var det nullvekst i leiene.
– Vi venter sterkere vekst i sentrum og at prisveksten fortsetter for byen som helhet. Vi ser at flere større arealer i sentrum er tilbudt til priser som ligger 10-15 prosent høyere enn for ett år siden, sier Skogstad.
Inneværende år venter Skogstad 7,5 prosents vekst i kontorleiene i Oslo, og ti prosent vekst i sentrumsleiene. Ledigheten i kontormarkedet for hele hovedstaden ventes å ligge på seks prosent, og på fem prosent for sentrum.
For 2023 venter Skogstad en leieprisvekst på fire prosent i Oslo, og fem i sentrum. Estimatene fra Cushman & Wakefield Realkapital tilsier at ledigheten i Oslo og sentrum vil tikke opp 25 basispunkter, til hhv. 6,25 og 5,25 prosent.
Oppdatert statistikk for andre kvartal kommer mandag 11. juli.