Olav Thon Eiendomsselskap tjente en halv milliard

– Olav Thon Eiendomsselskap har lagt bak seg et godt andre kvartal på tross av delvis stengte kjøpesentre i april og deler av mai, sier selskapets finansdirektør, Arne B. Sperre.
Olav Thon Eiendomsselskap rapporterer om økte leieinntekter og økt omsetning på selskapets kjøpesentre. Leieinntektene økte med 2 prosent fra 689 millioner kroner i andre kvartal 2020 til 703 millioner kroner i tilsvarende periode i år.
I andre kvartal var butikkomsetningen i kjøpesenterporteføljen som eies av konsernet 12,8 milliarder kroner - en økning på 3,3 prosent fra andre kvartal i 2020.
Økningen var forsiktig i april (+ 0,8 prosent), men større i mai og juni, med henholdsvis 4,5 og 4,1 prosent.
I første halvår sett under ett var omsetningen 23,8 milliarder kroner.
– Butikkomsetningen i 1. halvår var 4,4 prosent høyere enn i fjor, på tross av at flere av kjøpesentrene var delvis stengt i lengre perioder som følge av lokale smitteverntiltak.
Har over syv milliarder i kontanter
Selskapet fikk et resultat før skatt på 503 millioner kroner, opp fra 180 millioner kroner i 2. kvartal i 2020.
Olav Thon Eiendomsselskap har i løpet av ett år økte likviditetsbeholdningen med 1,15 milliarder kroner til 7,30 milliarder kroner.
Verdien av eiendomsporteføljen var ved utgangen av 2. kvartal vurdert til 54.543 millioner kroner (52.373), basert på et gjennomsnittlig avkastningskrav på 5,16 prosent (5,35).
Fordelt på eiendomssegmentene vises følgende gjennomsnittlig avkastningskrav:
- Kjøpesentereiendom 5,51 prosent (5,61)
- Øvrige næringseiendommer 4,28 prosent (4,63)
Årlig leieinntektsnivå var 3250 millioner kroner (3200), med følgende segmentfordeling:
- Kjøpesentereiendom 77 prosent (78)
- Øvrige næringseiendom 23 prosent (22)
- Ledigheten i eiendomsporteføljen var 3,8 prosent (3,4).