En del av Watch Media

EiendomsWatchtirsdag7. februar 2023

  • Søk
  • Logg inn
  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
  • Søk
  • Logg inn
  • Siste
  • Søk
  • Logg inn
  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
28.03.2022kl. 10:22

Utbygger vant igjen mot Oslo kommune – dommen vil ha «nasjonal betydning», ifølge Norsk Eiendom

Etter flere rettsrunder om kommunens fortauskrav vant Bergskogen Eiendom frem i lagmannsretten også. – Med denne dommen så er grensen blitt mye tydeligere for kommunene, sier advokat Sven Rivertz i Norsk Eiendom, som var partshjelp i retten.
RETT: Norsk Eiendom mener det generelt er viktig å avklare hvor store krav kommuner i Norge kan stille til utbyggere. Derfor stilte bransjeorganisasjonen opp som partshjelp i retten for Bergskogen Eiendom, ved advokat Sven Magnus Rivertz. | Foto: Sturlason/Norsk Eiendom
RETT: Norsk Eiendom mener det generelt er viktig å avklare hvor store krav kommuner i Norge kan stille til utbyggere. Derfor stilte bransjeorganisasjonen opp som partshjelp i retten for Bergskogen Eiendom, ved advokat Sven Magnus Rivertz. | Foto: Sturlason/Norsk Eiendom
av FABIAN SKALLEBERG NILSEN

Siden konflikten ble tatt til retten av Bergskogen Eiendom har selskapet stått fast på at det ble pålagt krav utover lovens bestemmelser av Oslo kommune, som sa at utbyggeren måtte opparbeide kommunale fortau i forbindelse med boligbygging på Røa.

Etter at kommunen anket den første dommen mot seg i tingretten har også Borgarting lagmannsrett dømt i favør av Bergskogen Eiendom.

«Lagmannsretten slutter seg til tingrettens begrunnelse for at vedtaket i sin helhet er ugyldig», heter det i dommen.

– Vi i Norsk Eiendom er veldig fornøyd med dommen, som vi mener også vil ha nasjonal betydning. Det er viktig for eiendomsbransjen at de krav som kommunene pålegger landets utbyggere ikke går lenger enn hva loven tillater. Med denne dommen så er grensen blitt mye tydeligere for kommunene, sier Sven Magnus Rivertz, advokat i Norsk Eiendom og partshjelp i rettssaken.

Men før en kan senke skuldrene helt må Oslo kommune bestemme seg for veien videre. Dommen er altså ikke rettskraftig, det blir den først om kommunen ikke velger å anke til Høyesterett.

«Om kommunen anker vil vi måtte ta stilling til hva vi gjør videre da, men Norsk Eiendom vil fortsatt stille opp som partshjelp dersom det skjer», skriver organisasjonen til EiendomsWatch.

– Hvis dommen blir stående vil den få stor betydning for størrelsen på for eksempel de refusjonskravene som flere beboere på Nordstrand i Oslo kommune har mottatt den siste tiden. Refusjonsplikten gjelder kun tiltak som kan pålegges innenfor rammene av plan- og bygningsloven § 18-1. Retten konkluderer nettopp med at kommunens veiopparbeidelseskrav går ut over disse rammene, sier Rivertz.

Dette handler konflikten om

I desember 2020 ble et vedtak fra Oslo kommune, som påla Bergskogen Eiendom å opparbeide en veistrekning i forbindelse med boligbygging på Røa, kjent ugyldig av Oslo tingrett.
  • Bergskogen Eiendom saksøkte Oslo kommune for å stille krav som gikk lenger enn norsk lov.
  • Da tingretten landet på at vedtaket var ugyldig, ble Oslo kommune dømt til å betale erstatning og over 420.000 kroner i sakskostnader. Men kommunen anket dommen til lagmannsretten.
  • I Borgarting lagmannsrett er ankesaken ferdig behandlet, og også denne rettsintstansen ga medhold til utbyggerselskapet – og slo fast at kommunens praksis var ulovlig

Få daglige oppdateringer fra EiendomsWatch – meld deg på vårt nyhetsbrev her.

Relaterte artikler:

  • TOPP: Tone Tellevik Dahl er administrerende direktør i Norsk Eiendom. | Foto: Norsk Eiendom, Sturlason

    Prinsipiell rettssak for eiendomsselskap mot Oslo kommune om omstridt veikrav

    For abonnenter

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Vær i forkant av utviklingen. Få informasjon om det siste fra bransjen med vårt nyhetsbrev.

!
Vilkår for nyhetsbrev

Forsiden akkurat nå

NORDLIG: Nordmannen Jørgen E. Arnesen tituleres Head of Investment Banking, Nordics i CBRE-systemet. Til EiendomsWatch forteller han hvor vinden blåser i overført betydning med tanke på hvilke land eiendomsinvestorene som nå kikker mer på Norge enn før kommer fra. | Foto: CBRE
Nyheter

CBRE-topp tror utenlandske tar større del av markedet i Norge

Mens våre nærmeste naboer har sitt å stri med, ser norske Jørgen Arnesen interesserte kjøpere komme fra land lenger unna. – Vi har mer tro på ikke-nordiske investorer som de mest aktive, sier han som er CBREs leder for Investment Banking i Norden.
  • Areim fortsetter veksten i Norden. Nå har de ansatt Joachim Tangen i sitt investeringsteam
  • CBRE ser todelt 2023, men vendepunktet kan komme før sommeren

For abonnenter

HAR TEGNET KART: Anders Steinsland Haugan i DNB Næringsmegling har sett på kontorledigheten i og rundt Oslo. | Foto: DNB
Kontor

DNB Næringsmegling: Kontorledigheten i Oslo stiger fra rekordlavt nivå

For abonnenter

NEDGANG: Aktiv Eiendomsmegling kan vise til solid nedgang i antall omsetninger sammenlignet med 2021. | Photo: Krister Sørbø / NTB
Bolig

Solid fall i antall omsetninger for Aktiv Eiendomsmegling

For abonnenter

NEDGANG: Trondheims hotellbransje, her representert av Hotell Britannia, hadde en samlet nedgang på belegget på 16 prosent i januar i år, sammenlignet med 202. | Foto: Gorm Kallestad / NTB
Hotell

Lavere rombelegg for hotellbransjen i de største byene

For abonnenter

SER STRAMT MARKED: Jørgen Rostad, leder nybygg hos EiendomsMegler 1 Midt-Norge | Foto: Eiendomsmegler 1
Bolig

Trondheim på topp i nyboligsalg 

For abonnenter

KJEMPER OM PRIS: Kristoffer Lundquist, Mansoor Hussain og Sara Midtgaard | Foto: Norsk Eiendom/Collage: EiendomsWatch
Karriere

Dette er årets største eiendomstalenter

Les også

KRAFTTAK: Norsk Eiendom, her representert ved administrerende direktør Tone Tellevik Dahl, ser positivt på flere av forslagene fra Energikommisjonen. Likevel er bransjeforeningen kritisk til ulike tiltak som burde vært tydeligere i forbindelse med blant annet energiproduksjon og avgiftssystemet. | Foto: Fabian Skalleberg Nilsen
Nyheter

Norsk Eiendom støtter enøk-tiltak, men savner klimakobling fra Energikommisjonen

– Eiendomsbransjen står klar til å levere raske resultater. Som Norges største fastlandsnæring har vi et stort potensial både for kutt av klimagassutslipp og energisparing, sier Norsk Eiendoms leder Tone Tellevik Dahl om Energikommisjonens forslag til regjeringen.
FORNØYD SJEF: Veslemøy Tvedt Fredriksen og Eiendomsmegler Vest har fortsatt vekstambisjoner. | Foto: Eiendomsmegler Vest
Bolig

Sjefen for Eiendomsmegler Vest: – Vi har fortsatt vekstambisjoner, men vil ikke prioritere nyåpninger

Administrerende direktør Veslemøy Tvedt Fredriksen i Eiendomsmegler Vest rapporterer at markedet har blitt friskere. Nå roes imidlertid tempoet ned når det gjelder etablering av nye meglerkontor.

For abonnenter

MILLIARDBESPARELSER: Kommunal- og distriktsminister Sigbjørn Gjelsvik (Sp) er imponert over det Statsbygg og Harald V. Nikolaisen har fått til. | Foto: Øystein Byberg
Kontor

Statsbygg-sjefen: – Det er god business å leie ut til oss

– Statlige leiekontrakter er gull verdt for gårdeiere og investorer, sier Statsbygg-sjef Harald V. Nikolaisen til EiendomsWatch. Bærekraft og ombruk har kommet høyt på agendaen når offentlige virksomheter flytter på seg.

For abonnenter

Stillinger

  • Alti søker ny Senterleder til Arkaden

Se flere stillinger

Siste nyheter

  • Solid fall i antall omsetninger for Aktiv Eiendomsmegling – 15:49
  • CBRE-topp tror utenlandske tar større del av markedet i Norge – 14:39
  • Lavere rombelegg for hotellbransjen i de største byene – 14:21
  • Trondheim på topp i nyboligsalg – 13:28
  • Norske Airthings lanserte energibesparende verktøy i USA – 13:13
  • DNB Næringsmegling: Kontorledigheten i Oslo stiger fra rekordlavt nivå – 12:00
  • Dette er årets største eiendomstalenter – 11:30
  • Obos og Otto Olsen Boligutvikling bygger flere leiligheter på Lillestrøm – 09:55
  • Sjefen for Eiendomsmegler Vest: – Vi har fortsatt vekstambisjoner, men vil ikke prioritere nyåpninger – 08:28
  • Vil selge Victoria terrasse: – For eiendomsutviklere er dette en mulighet man kanskje bare får én gang i løpet av karrieren – 07:15
Flere nyheter

Stillinger

  • Alti søker ny Senterleder til Arkaden

Se flere stillinger

Kolofon

EiendomsWatch
Søk

Seksjoner

  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Øyvind Henriksen

oh@eiendomswatch.no

Tel.: +47 21 01 40 42

  • Redaksjon
  • Om EiendomsWatch

Ansvarlig redaktør

Anders Heering

Utgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonseavdeling

annonse@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Annonsering

Stillingsannonser

jobb@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Stillinger

Abonnement

Prøv EiendomsWatch gratis eller få tilbud på et abonnement tilpasset deg eller din virksomhet.

eiendomswatch@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Les mer om abonnementet her

Adresse

EiendomsWatch

Stortorvet 10

0155 Oslo

Tel.: +47 21 01 40 42

Retningslinjer

  • Personvernerklæring

Copyright © EiendomsWatch — Alt materiale på denne siden er omfattet av gjeldende lov om opphavsrett

Microsoft er i gang med å fase ut Internet Explorer - derfor gjør vi det også.
Vi anbefaler en av de følgende nettleserne for en bedre opplevelse. Klikk på ett av ikonene for å laste ned ny nettleser.

Med vennlig hilsen,
EiendomsWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge