Nest høyeste salgsvolum i Stavanger-regionen noensinne – leieprisene spratt opp i 2022

Det ble solgt 4891 boliger i Stavanger-regionen i 2022, det er ned 12 prosent fra toppåret 2021, da salget var på 5572 boliger. Tallet er imidlertid det nest høyeste som er registrert.
I desember var tallet 207 boliger, mot 267 året før, viser tall fra Eiendomsmegler 1 SR-Eiendom.
– Markedet er fortsatt raskt og salget er godt. Tallene for desember er faktisk blant de aller beste gjennom tidende. Det er imidlertid en nedgang på 22 prosent fra det historiske toppåret 2021. Salget i 2021 var så høyt, og så raskt, at vi nesten er blitt «fartsblinde». Skal vi sammenligne årene fremover med det vi så i 2021, så vil det meste fremstå svakt, sier administrerende direktør Laila Neverdahl i Eiendomsmegler 1 SR-Eiendom i en pressemelding.
– Vi tror det er flere ting som forklarer at desember 2022 ble tidenes nest beste i regionen, til tross for svært høy prisvekst og rentehopp. Mange i Stavanger-regionen tåler de økte utgiftene. Det kan både henge sammen med at prisnivået i regionen har vært stabilt siden 2013. I Stavanger har du altså fått bolig til 2013-priser, men betaler med 2022-penger. Det har du ikke fått andre plasser i Norge, sier Neverdahl.
Hun peker også på at markedet for utleie er bra.
– Det vil si at det å kjøpe en bolig som har mulighet for utleie, kan være smart. Utleieprisene i Stavanger har steget med 15 prosent det siste året, sier Neverdahl.
Eiendomsmegler 1 SR-Eiendom forvalter at også volumet i markedet i 2023 vil være på nivå med 2019, som med unntak av 2020 og 2021, er tidenes beste år i antall solgte boliger.
EiendomsMegler 1 SR-Eiendom AS sin markedsandel i Rogaland ligger på rundt 32 prosent, opplyser selskapet.

Relaterte artikler:
EiendomsMegler 1 SR-Eiendom: Nybyggmarkedet markant ned
For abonnenter