En del av Watch Media

EiendomsWatchtirsdag7. februar 2023

  • Søk
  • Logg inn
  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
  • Søk
  • Logg inn
  • Siste
  • Søk
  • Logg inn
  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
09.09.2021kl. 07:12

Oslo kommune kjøper eiendom til 1,35 milliarder kroner

Oslo bystyre har banket gjennom kjøpet av deler av eiendommen til Veterinærhøgskolen på Adamstuen. Prisen er 1,35 milliarder kroner.
KONTAKTET AV SELGER: I 2016 tok Statsbygg kontakt med Oslo kommune for å orientere om at Veterinærhøgskolen på Adamstuen (VHS) skulle fraflyttes, med ønske om dialog om fremtidig utvikling av området. | Foto: Tore Meek / NTB
KONTAKTET AV SELGER: I 2016 tok Statsbygg kontakt med Oslo kommune for å orientere om at Veterinærhøgskolen på Adamstuen (VHS) skulle fraflyttes, med ønske om dialog om fremtidig utvikling av området. | Foto: Tore Meek / NTB
av ØYVIND HENRIKSEN

Kjøpet gjelder tre firedeler av dagens Veterinærhøyskole på Adamstuen. Selger er staten ved Statsbygg.

Onsdag kveld ble kjøpet banket gjennom bystyret i Oslo mot stemmene fra Fremskrittspartiet og Folkeaksjonen Nei til mer bompenger (FNB).

Eiendommen, som ligger sentralt i Oslo, har et tomteareal på rundt 50.500 kvadratmeter og er bebygd med 12 hele bygg, samt del av tre bygg. Bygningene har et bruttoareal på rundt 26.800 kvadratmeter. Deler av bygningsmassen, rundt 14.000 kvadratmeter, er fredet.

På toppen av kjøpesummen er det ifølge sakspapirene identifisert «snarlige rehabiliteringsbehov og kostnad til fradeling av eiendommen» på rundt 80 millioner kroner.

Kjøpet av eiendommen skal sikre kommunen areal til å dekke flere kommunale formål for Oslo kommune. Byrådet ønsker å arbeide for at eiendommen utredes videre med mål om å innpasse en grunnskole, videregående skole, flerbrukshall, barnehage, lokalbibliotek og park.

Hentet inn fire takster

I prosessen med verdsettelse av eiendommen ble det hentet inn verdivurderinger fra Veridian, Newsec, Malling og Opak.

Verdivurderer Sist oppdatert Verdivurdering
Veridian 07.01.2021 1 265 000 000
Newsec 07.01.2021 527 000 000
Malling 09.12.2020 1 550 000 000
Opak 09.12.2020 1 290 000 000

I sakspapirene fremgår det at vurderingen fra Newsec i stor grad ble sett bort fra. Vurderingen lå langt under de andre vurderingene, blant annet fordi Newsec la en betydelig lavere boligandel til grunn. Eiendoms- og byfornyelsesetaten i Oslo skal ha vært uenige i denne tilnærmingen og kommet til at verdivurderingen fra Newsec var «betydelig under reell markedsverdi.»

I sakspapirene fremkommer det at Statsbyggs mandat var å selge eiendommen til en pris tilsvarende den høyeste av verdivurderingene. I forhandlingene skal kommunen ha påpekt det som omtales som svakheter i denne taksten, blant annet at utnyttelse og boligandel er vurdert optimistisk, og at vernestatus er lite hensyntatt.

Totalpris: 1.466.573.735 kroner

Forhandlingene fortsatte med et motbud fra kommunen på 1.275.000.000 kroner før Statsbygg kom tilbake med et tilbud på 1.368.000.000 kroner. Kommunen valgte å akseptere dette med forutsetning om et fradrag på 20 millioner for forurensning.

På toppen av kjøpsprisen kommer naturlignok dokumentavgift. Kostnader til verdivurderinger, forurensingsundersøkelser og tilstandsvurderinger kom på 2,8 millioner kroner. I tillegg kommer omtalte 80 millioner for utbedring av bygningsmassen og fradeling av eiendommen på 80 millioner kroner. Totalt gir kjøpet Oslo kommune en kostnad på 1.466.573.735 kroner.

Les saksfremleggelsen til bystyret her.

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Vær i forkant av utviklingen. Få informasjon om det siste fra bransjen med vårt nyhetsbrev.

!
Vilkår for nyhetsbrev

Forsiden akkurat nå

NORDLIG: Nordmannen Jørgen E. Arnesen tituleres Head of Investment Banking, Nordics i CBRE-systemet. Til EiendomsWatch forteller han hvor vinden blåser i overført betydning med tanke på hvilke land eiendomsinvestorene som nå kikker mer på Norge enn før kommer fra. | Foto: CBRE
Nyheter

CBRE-topp tror utenlandske tar større del av markedet i Norge

Mens våre nærmeste naboer har sitt å stri med, ser norske Jørgen Arnesen interesserte kjøpere komme fra land lenger unna. – Vi har mer tro på ikke-nordiske investorer som de mest aktive, sier han som er CBREs leder for Investment Banking i Norden.
  • Areim fortsetter veksten i Norden. Nå har de ansatt Joachim Tangen i sitt investeringsteam
  • CBRE ser todelt 2023, men vendepunktet kan komme før sommeren

For abonnenter

HAR TEGNET KART: Anders Steinsland Haugan i DNB Næringsmegling har sett på kontorledigheten i og rundt Oslo. | Foto: DNB
Kontor

DNB Næringsmegling: Kontorledigheten i Oslo stiger fra rekordlavt nivå

For abonnenter

NEDGANG: Aktiv Eiendomsmegling kan vise til solid nedgang i antall omsetninger sammenlignet med 2021. | Foto: Krister Sørbø / NTB
Bolig

Solid fall i antall omsetninger for Aktiv Eiendomsmegling

For abonnenter

NEDGANG: Trondheims hotellbransje, her representert av Hotell Britannia, hadde en samlet nedgang på belegget på 16 prosent i januar i år, sammenlignet med 202. | Foto: Gorm Kallestad / NTB
Hotell

Lavere rombelegg for hotellbransjen i de største byene

For abonnenter

SER STRAMT MARKED: Jørgen Rostad, leder nybygg hos EiendomsMegler 1 Midt-Norge | Foto: Eiendomsmegler 1
Bolig

Trondheim på topp i nyboligsalg 

For abonnenter

KJEMPER OM PRIS: Kristoffer Lundquist, Mansoor Hussain og Sara Midtgaard | Foto: Norsk Eiendom/Collage: EiendomsWatch
Karriere

Dette er årets største eiendomstalenter

Les også

FORNØYD SJEF: Veslemøy Tvedt Fredriksen og Eiendomsmegler Vest har fortsatt vekstambisjoner. | Foto: Eiendomsmegler Vest
Bolig

Sjefen for Eiendomsmegler Vest: – Vi har fortsatt vekstambisjoner, men vil ikke prioritere nyåpninger

Administrerende direktør Veslemøy Tvedt Fredriksen i Eiendomsmegler Vest rapporterer at markedet har blitt friskere. Nå roes imidlertid tempoet ned når det gjelder etablering av nye meglerkontor.

For abonnenter

HAR TEGNET KART: Anders Steinsland Haugan i DNB Næringsmegling har sett på kontorledigheten i og rundt Oslo. | Foto: DNB
Kontor

DNB Næringsmegling: Kontorledigheten i Oslo stiger fra rekordlavt nivå

Kontorledigheten i Oslo har krøpet opp på 5-tallet igjen, rapporterer analytiker Anders Steinsland Haugan i DNB Næringsmegling.

For abonnenter

STOLT TOPPSJEF: Base Property-sjef Andreas Poulsson viser stolt frem det som skal bli selskapets signalbygg i Stavanger | Foto: Base Property
Kontor

Base Property-sjefen: – K8 er vårt heftigste prosjekt

– Det er et stort ansvar. Dette er en type bygg du får lov å bygge hvert 10. eller 15. år, sier daglig leder Andreas Poulsson i Base Property til EiendomsWatch om selskapets nye høyhus i Stavanger.. Han forteller blant annet om flere bærekraft-grep selskapet har gjort.

For abonnenter

Stillinger

  • Alti søker ny Senterleder til Arkaden

Se flere stillinger

Siste nyheter

  • Solid fall i antall omsetninger for Aktiv Eiendomsmegling – 15:49
  • CBRE-topp tror utenlandske tar større del av markedet i Norge – 14:39
  • Lavere rombelegg for hotellbransjen i de største byene – 14:21
  • Trondheim på topp i nyboligsalg – 13:28
  • Norske Airthings lanserte energibesparende verktøy i USA – 13:13
  • DNB Næringsmegling: Kontorledigheten i Oslo stiger fra rekordlavt nivå – 12:00
  • Dette er årets største eiendomstalenter – 11:30
  • Obos og Otto Olsen Boligutvikling bygger flere leiligheter på Lillestrøm – 09:55
  • Sjefen for Eiendomsmegler Vest: – Vi har fortsatt vekstambisjoner, men vil ikke prioritere nyåpninger – 08:28
  • Vil selge Victoria terrasse: – For eiendomsutviklere er dette en mulighet man kanskje bare får én gang i løpet av karrieren – 07:15
Flere nyheter

Stillinger

  • Alti søker ny Senterleder til Arkaden

Se flere stillinger

Kolofon

EiendomsWatch
Søk

Seksjoner

  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Øyvind Henriksen

oh@eiendomswatch.no

Tel.: +47 21 01 40 42

  • Redaksjon
  • Om EiendomsWatch

Ansvarlig redaktør

Anders Heering

Utgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonseavdeling

annonse@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Annonsering

Stillingsannonser

jobb@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Stillinger

Abonnement

Prøv EiendomsWatch gratis eller få tilbud på et abonnement tilpasset deg eller din virksomhet.

eiendomswatch@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Les mer om abonnementet her

Adresse

EiendomsWatch

Stortorvet 10

0155 Oslo

Tel.: +47 21 01 40 42

Retningslinjer

  • Personvernerklæring

Copyright © EiendomsWatch — Alt materiale på denne siden er omfattet av gjeldende lov om opphavsrett

Microsoft er i gang med å fase ut Internet Explorer - derfor gjør vi det også.
Vi anbefaler en av de følgende nettleserne for en bedre opplevelse. Klikk på ett av ikonene for å laste ned ny nettleser.

Med vennlig hilsen,
EiendomsWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge