En del av Watch Media

EiendomsWatchtirsdag7. februar 2023

  • Søk
  • Logg inn
  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
  • Søk
  • Logg inn
  • Siste
  • Søk
  • Logg inn
  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
15.11.2021kl. 14:00

Attraktiv prising lokker nordiske eiendomsselskaper på børs

Nordiske eiendomsaksjer har fortsatt den sterke utviklingen i aksjemarkedet. Sektoren har steget med 39 prosent siden begynnelsen av året, eksklusive utbytte, ifølge den nye rapporten Pangea Listed Overview
STERKT I SVERIGE OG DANMARK: De svenske og danske eiendomsaksjene er verdsatt til henholdsvis 85 og 66 prosent premium, mens eiendomsaksjene i Finland og Norge er verdsatt med en liten rabatt. | Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX
STERKT I SVERIGE OG DANMARK: De svenske og danske eiendomsaksjene er verdsatt til henholdsvis 85 og 66 prosent premium, mens eiendomsaksjene i Finland og Norge er verdsatt med en liten rabatt. | Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX
av HELENE KLEPPE

– Eiendom har vært én av de sterkeste sektorene i det nordiske aksjemarkedet i lang tid og levert positiv avkastning hvert eneste år de siste 10 årene. Sektoren har dratt nytte av lave renter, økt kapitalfinansiering og sterk investoretterspørsel globalt etter realaktiva, sier Mikael Söderlundh, analysesjef og partner i Pangea Property Partners i en pressemelding.

Voksende sektor verdsatt med historisk premie

Som et resultat av stigende aksjekurser er de nordiske eiendomsaksjene nå verdsatt til en gjennomsnittlig 73 prosent premium i forhold til substansverdiene.

De svenske og danske eiendomsaksjene er nå verdsatt til henholdsvis 85 og 66 prosent premium, mens de fleste eiendomsaksjene i Finland og Norge er verdsatt med en liten rabatt.

Basert på nåværende aksjekurs og EPRA NAV fra 3. kvartal. Kilde: Pangea Research. | Foto: Pangea Property Partners
Basert på nåværende aksjekurs og EPRA NAV fra 3. kvartal. Kilde: Pangea Research. | Foto: Pangea Property Partners

– Verdsettelsespremien er tilbake på et høyere nivå enn før Covid-19, drevet av en håndfull store selskaper. Vi kan også se at høy M&A-aktivitet og vekst er høyt verdsatt av markedet, sier leder for Corporate Finance og partner i Pangea Property Partners, André Lundberg, i samme melding.

Det er i dag 40 eiendomsselskaper notert på den nordiske hovedlisten og ytterligere 30 eiendomsselskaper notert på de alternative listene, med en total markedsverdi på 109 milliarder euro. Sverige er det desidert største markedet og står for 87 prosent av Nordens markedsverdi, ifølge rapporten.

– Den gunstige verdivurderingen motiverer flere eiendomsselskaper til å gå på børs, spesielt i Sverige. Så langt i 2021 har totalt syv nye eiendomsselskaper blitt notert i Stockholm, inkludert både hoved- og alternativlisten, og det kommer flere, sier André Lundberg.

Store forskjeller mellom segmentene

Eiendomssegmentene som har hatt den sterkeste utviklingen hittil i 2021 er offentlige eiendommer og logistikk, som har økt med henholdsvis 120 og 92 prosent i snitt. Eiendomsaksjer innenfor handelssegmentet henger fortsatt litt etter med en beskjeden oppgang på 3 prosent. Fordelt på land har de svenske eiendomsaksjene prestert best og økt med 47 prosent siden begynnelsen av året.

– Eiendom står nå for omtrent ni prosent av den totale markedsverdien på børsen i Sverige, noe som er det høyeste nivået vi noen gang har sett, sier Mikael Söderlundh.

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Vær i forkant av utviklingen. Få informasjon om det siste fra bransjen med vårt nyhetsbrev.

!
Vilkår for nyhetsbrev

Forsiden akkurat nå

SELGER VICTORIA TERRASSE: Aadministrerende direktør Harald Vaagaasar Nikolaisen i Statsbygg. legger ikonisk bygg ut for salg. | Foto: Øystein Byberg
Kontor

Vil selge Victoria terrasse: – For eiendomsutviklere er dette en mulighet man kanskje bare får én gang i løpet av karrieren

Utenriksdepartementet skal flytte fra Victoria terrasse til det nye regjeringskvartalet i 2025. Nå har Statsbygg fått i oppdrag å forberede et salg. – «Unik mulighet», sier Harald Vaagaasar Nikolaisen i Statsbygg.
  • Andreas Jul Røsjø: – Jeg må fortsatt klype meg i armen over at vi har fått muligheten til å jobbe med et av de mest ikoniske byggene
  • Victoria terrasse til salgs
FORNØYD SJEF: Veslemøy Tvedt Fredriksen og Eiendomsmegler Vest har fortsatt vekstambisjoner. | Foto: Eiendomsmegler Vest
Bolig

Sjefen for Eiendomsmegler Vest: – Vi har fortsatt vekstambisjoner, men vil ikke prioritere nyåpninger

For abonnenter

STENGT FOR GODT: Benetton-butikken på hjørnet Nedre Slottsgate og Karl Johan har stengt dørene, | Foto: Øystein Byberg
Handel

Prada blir nabo til Louis Vuitton i Oslo

STOLT TOPPSJEF: Base Property-sjef Andreas Poulsson viser stolt frem det som skal bli selskapets signalbygg i Stavanger | Foto: Base Property
Kontor

Base Property-sjefen: – K8 er vårt heftigste prosjekt

For abonnenter

OVER OG UT: Rutger Arnhult er ute av styre og stell i Castellum. | Foto: Castellum
Nyheter

Arnhult forlater Castellum-styret på dagen

REAGERER: Thon Hotel Svolvær ligger på kaikanten i Lofotens største by. Nå etterlyser direktør Erik Taraldsen strengere regulering. | Foto: Thon Hotel Svolvær
Hotell

Hotelldirektør mener eiendomsinvestorer ødelegger det profesjonelle markedet i Lofoten

Les også

SLIPPER TALL: Entra og Sonja Horn rapporterer tall for fjerde kvartal fredag. | Photo: Entra
Bolig

Dette skjer denne uken: Tallrush fra eiendomsselskaper

I løpet av uken som kommer skal blant andre Entra legge frem tall. Tirsdag kveld blir det kjent hvem som er mest treffsikre i bransjen, med våpen i hånd.

For abonnenter

STOLT TOPPSJEF: Base Property-sjef Andreas Poulsson viser stolt frem det som skal bli selskapets signalbygg i Stavanger | Foto: Base Property
Kontor

Base Property-sjefen: – K8 er vårt heftigste prosjekt

– Det er et stort ansvar. Dette er en type bygg du får lov å bygge hvert 10. eller 15. år, sier daglig leder Andreas Poulsson i Base Property til EiendomsWatch om selskapets nye høyhus i Stavanger.. Han forteller blant annet om flere bærekraft-grep selskapet har gjort.

For abonnenter

FLYTTES: Dagens prosjektsjef i CBRE Global Workplace Solution, Paul Steenhauer, har fått nye oppgaver internt i selskapet, og nå søker selskapet etter en erstatter til stillingen som prosjektsjef. | Foto: CBRE/LinkedIn
Karriere

Paul Steenhauer flyttes over i ny stilling i CBRE – nå starter jakten på hans erstatter

CBRE Global Workplace Solution opplever økende etterspørsler etter prosjekter, og ønsker seg en som vil være med på vekstreisen, når de skal erstatte dagens prosjektsjef, Paul Steenhauer. 

For abonnenter

Siste nyheter

  • Sjefen for Eiendomsmegler Vest: – Vi har fortsatt vekstambisjoner, men vil ikke prioritere nyåpninger – 08:28
  • Vil selge Victoria terrasse: – For eiendomsutviklere er dette en mulighet man kanskje bare får én gang i løpet av karrieren – 07:15
  • Prada blir nabo til Louis Vuitton i Oslo – 6. feb.
  • Arnhult forlater Castellum-styret på dagen – 6. feb.
  • Base Property-sjefen: – K8 er vårt heftigste prosjekt – 6. feb.
  • Hotelldirektør mener eiendomsinvestorer ødelegger det profesjonelle markedet i Lofoten – 6. feb.
  • Areim fortsetter veksten i Norden. Nå har de ansatt Joachim Tangen i sitt investeringsteam – 6. feb.
  • Siste ukes transaksjoner – handler i Rogaland, Troms, Agder og Viken – 6. feb.
  • Sparebank 1 Gruppen kraftig svekket. Viser til nedskrivning av investeringseiendommer – 6. feb.
  • Recreates aksjekurs kraftig opp etter nyttår – 6. feb.
Flere nyheter

Stillinger

  • Alti søker ny Senterleder til Arkaden

Stillinger

  • Alti søker ny Senterleder til Arkaden

Se flere stillinger

Kolofon

EiendomsWatch
Søk

Seksjoner

  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Øyvind Henriksen

oh@eiendomswatch.no

Tel.: +47 21 01 40 42

  • Redaksjon
  • Om EiendomsWatch

Ansvarlig redaktør

Anders Heering

Utgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonseavdeling

annonse@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Annonsering

Stillingsannonser

jobb@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Stillinger

Abonnement

Prøv EiendomsWatch gratis eller få tilbud på et abonnement tilpasset deg eller din virksomhet.

eiendomswatch@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Les mer om abonnementet her

Adresse

EiendomsWatch

Stortorvet 10

0155 Oslo

Tel.: +47 21 01 40 42

Retningslinjer

  • Personvernerklæring

Copyright © EiendomsWatch — Alt materiale på denne siden er omfattet av gjeldende lov om opphavsrett

Microsoft er i gang med å fase ut Internet Explorer - derfor gjør vi det også.
Vi anbefaler en av de følgende nettleserne for en bedre opplevelse. Klikk på ett av ikonene for å laste ned ny nettleser.

Med vennlig hilsen,
EiendomsWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge