En del av Watch Media

EiendomsWatchmandag30. januar 2023

  • Søk
  • Logg inn
  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
  • Søk
  • Logg inn
  • Siste
  • Søk
  • Logg inn
  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
13.10.2021kl. 16:18

Inngår avtale om 116 mål langs sjøen i Horten

Horten kommune, Horten havn og Bane Nor Eiendom inngår avtale for utvikling av store områder ved fergeleiet i byen.
STORE PLANER: Omtrentlig angivelse av området som inngår i avtalen | Foto: Bane Nor
av ØYSTEIN BYBERG

Horten kommune, Horten havn og Bane Nor Eiendom eier sammen store arealer ved fergeleiet i Horten. Nå inngår partene en avtale for å utvikle disse sjønære arealene sammen, med mål om å øke attraktiviteten til byen. Arealet som inngår i avtalen er cirka 116 mål stort.

I juni 2020 vedtok kommunestyret en områderegulering for de sentrale havneområdene i Horten.

Arealet fra fergeleiet i nord til Strandparken i sør inngår i områdereguleringen, og eies av partene. Nå ønsker de tre partene å inngå en avtale for å utvikle disse sentrale og sjønære arealene i samsvar med reguleringsplanen.

Reguleringsplanen har forutsatt at oppstillingsarealet for bilene som skal med fergene, som i dag ligger mot sjøen, skal flyttes lenger inn på land langs Midgardsveien.

Mest boliger

I arealene mot sjøen åpner reguleringsplanen for at området kan utvikles med primært boliger og noe næring. Mot sjøen skal det etableres en ny kyststi og det skal etableres nye offentlige parker, plasser og gater mellom de ulike byggefeltene.

Ifølge en pressemelding fra partene stemmer dagens eiendomssituasjon ikke overens med det vedtatte kartet i områdereguleringen når det gjelder hvilke roller, ansvar og muligheter hver av partene har. For eksempel eier Bane Nor Eiendom i dag store deler av arealet som nå er regulert til oppstillingsareal til fergene, og som Horten havn blir avhengig av å overta.

– Skal vi få til den fremtidige utviklingen av området som kommestyret har forutsatt, må partene bli enige om det fremtidige eierskapet og fordeling av ansvar mellom dem. Vi skal for eksempel ikke ha rollen som eiendomsutvikler, det skal Bane Nor Eiendom ha, som er en av Norges største eiendomsutviklere, sier Ragnar Sundklakk, kommunedirektør i Horten kommune.

Hovedelementene i avtalen er:

  • Bane Nor Eiendoms eiendom, som er regulert til oppstillingsplass til fergene, selges til Horten havn.
  • Bane Nor Eiendom kjøper areal av Horten kommune og Horten havn i søndre del av området som er regulert til byggeformål og ikke er avhengig av flytting av oppstillingsplassen til fergene.
  • Bane Nor Eiendom gis opsjon til å kjøpe arealer av Horten kommune og Horten havn som er regulert til byggeformål, men som er avhengig av at oppstillingsplass for fergene flyttes først.
  • Horten havn/Horten kommune gis opsjon til å kjøpe areal av Bane NOR Eiendom som er regulert til byggeformål. Dette ligger helt nord i området der stasjonsbygget ligger i dag og kan eventuelt brukes til å bygge et nytt p-hus.

Bane Nor Eiendom jobber med byutviklingsprosjekter i flere av de største byene i Norge og har stor tro på den videre utviklingen av Horten sentrum.

Kommunestyret i Horten skal endelig godkjenne avtalen mellom partene i november.

 

Relaterte artikler:

  • VILLIG TIL Å BETALE MEST: Bane Nor Eiendom-sjef Jon-Erik Lunøe sier selskapet denne gangen var den aktøren som ønsket eiendommen mest av alle. | Foto: Sune Eriksen og Google Maps

    Forsvarer Bane Nors milliardkjøp

  • SOLGT TIL BANE NOR EIENDOM: Strandgaten 19 i Oslo sentrum ligger like ved Østbanehallen. | Foto: Akershus Eiendom

    Snorre Bentsen: – Jeg har bygget dette opp gjennom et liv, så det selges med blandede følelser

    For abonnenter

  • SOLGT TIL BANE NOR EIENDOM: Strandgaten 19 i Oslo sentrum ligger like ved Østbanehallen. | Foto: Akershus Eiendom

    Bane Nor Eiendom kjøper Paleet parkeringshus for 1 milliard

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Vær i forkant av utviklingen. Få informasjon om det siste fra bransjen med vårt nyhetsbrev.

!
Vilkår for nyhetsbrev

Forsiden akkurat nå

MØTER VEIDEKKE: Kronprins Haakon tar turen til Ulven mandag for å bli orientert om ulike faser i et byggeprosjekt. | Foto: Lise Åserud / NTB
Bolig

Dette skjer denne uken: Kronprinsen og en drøss med tall kommer

I løpet av uken som kommer blir det storfint besøk hos en eiendomsaktør, hvor selveste kronprins Haakon har meldt sin ankomst. Samtidig er resultatsesongen i gang på Oslo Børs, med blant andre Norwegian Property i aksjon.
  • OMA om Fornebubanen-effekt: Kan gi 70 milliarder i økt verdiskapning
  • Norwegian Property-ledighet svinger fra 2 til 22 prosent

For abonnenter

– Det er fremmedgjørende og har mye mer negativt ved seg enn positivt, sier arkitekt Erik Collett om høyhus i Oslo. | Foto: Ørn E. Borgen / NTB
Nyheter

Klart flertall mot flere og høyere høyhus i Oslo

VEKST: Hovedaksjonær Olav H. Selvaag i Selvaag Bolig tror på vekst i boligmarkedet. | Foto: Erik Johansen / NTB
Bolig

Olav H. Selvaag tror på vekst i boligmarkedet: – Jeg er optimist

VIL SATSE I NORGE: Kennet Foersom Iversen er norgessjef i byggevarekjeden jem & fix, som har oppnådd å bli størst i hjemlandet Danmark. I årene som kommer vil kjeden satse på «mange butikker» her til lands. – Foreløpig har vi tre kontrakter i Norge, men er på jakt etter flere, sier Iversen til EiendomsWatch. Bildet til høyre ble tatt i forbindelse med åpningen av kjedens butikk i Grimstad i 2021. | Photo: LinkedIn/privat / jemogfix.no. Montasje: EiendomsWatch.
Handel

Danmarks største byggevarekjede med store planer: – Vil etablere mange butikker i Norge

For abonnenter

FOKUS: Investeringsmarkedet vil preges av tilgangen på kreditt, men samtidig ser senioranalytiker Lars Haugen og CBRE at stadig flere blir opptatt av ESG-vennlige bygg. | Photo: CBRE
Nyheter

CBRE: Stadig flere er villig til å betale mer for ESG-vennlige bygg

For abonnenter

KRAKK: Boligprisene har falt over flere måneder, men DNB Markets tror bunnen er nådd i april.
Bolig

DNB Markets om boligmarkedet: – Vi tror ikke på et krakk

Les også

TAPTE: Den ferske dommen fra Oslo tingrett slår fast at selskapet til Runar Vatne må betale 8,5 millioner kroner, i tillegg til forsinkelsesrenter på nær tre millioner, pluss 1,3 millioner i saksomkostninger. Vatnes advokat har imidlertid ikke kommentert dommen overfor Finansavisen, som kan ankes innen en måned etter at den ble kjent for den dømte i sivile tvistesaker som denne. | Foto: NTB
Bolig

Vatne dømt til å betale millionbeløp etter tap mot Tollefsen og Gjelsten

Runar Vatne og Vatne Property kjøpte 45 leiligheter i et nytt prosjekt i Oslo av Fredensborg Bolig og Neptune Properties. Vatne holdt igjen 8,5 millioner kroner på grunn av uenigheter rundt beregningen av areal, men nå har Oslo tingrett avsagt dom.

For abonnenter

MØTER VEIDEKKE: Kronprins Haakon tar turen til Ulven mandag for å bli orientert om ulike faser i et byggeprosjekt. | Foto: Lise Åserud / NTB
Bolig

Dette skjer denne uken: Kronprinsen og en drøss med tall kommer

I løpet av uken som kommer blir det storfint besøk hos en eiendomsaktør, hvor selveste kronprins Haakon har meldt sin ankomst. Samtidig er resultatsesongen i gang på Oslo Børs, med blant andre Norwegian Property i aksjon.

For abonnenter

VIL SATSE I NORGE: Kennet Foersom Iversen er norgessjef i byggevarekjeden jem & fix, som har oppnådd å bli størst i hjemlandet Danmark. I årene som kommer vil kjeden satse på «mange butikker» her til lands. – Foreløpig har vi tre kontrakter i Norge, men er på jakt etter flere, sier Iversen til EiendomsWatch. Bildet til høyre ble tatt i forbindelse med åpningen av kjedens butikk i Grimstad i 2021. | Photo: LinkedIn/privat / jemogfix.no. Montasje: EiendomsWatch.
Handel

Danmarks største byggevarekjede med store planer: – Vil etablere mange butikker i Norge

Jem & fix har en visjon om å bli Skandinavias største byggevarekjede. Nå vil den danske kjeden åpne flere enn de 11 butikkene de har i Norge, og åpner tre nye før sommeren. Selskapet har tydelige krav til størrelsen på sine nye butikker.

For abonnenter

Siste nyheter

  • Klart flertall mot flere og høyere høyhus i Oslo – 08:17
  • Olav H. Selvaag tror på vekst i boligmarkedet: – Jeg er optimist – 07:48
  • Dette skjer denne uken: Kronprinsen og en drøss med tall kommer – 07:00
  • DNB Markets om boligmarkedet: – Vi tror ikke på et krakk – 27. jan.
  • Danmarks største byggevarekjede med store planer: – Vil etablere mange butikker i Norge – 27. jan.
  • Vatne dømt til å betale millionbeløp etter tap mot Tollefsen og Gjelsten – 27. jan.
  • CBRE: Stadig flere er villig til å betale mer for ESG-vennlige bygg – 27. jan.
  • Balder-selskap bygger anlegg til 500 millioner på Vestlandet – 27. jan.
  • UiN sparket i gang 2023 med populært treff hos Skanska – 27. jan.
  • Pareto Bank: – Usikre på markedene og aktiviteten fremover, særlig på eiendom – 27. jan.
Flere nyheter

Stillinger

  • Seniorrådgiver Næringsliv Industri

  • Alti søker ny Senterleder til Arkaden

Stillinger

  • Seniorrådgiver Næringsliv Industri

  • Alti søker ny Senterleder til Arkaden

Se flere stillinger

Kolofon

EiendomsWatch
Søk

Seksjoner

  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Øyvind Henriksen

oh@eiendomswatch.no

Tel.: +47 91 62 47 15

Ansvarlig redaktør

Anders Heering

Utgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonseavdeling

annonse@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 49

Annonsering

Stillingsannonser

jobb@watchmedia.no

Tel.: +47 45 72 74 98

Stillinger

Abonnement

Prøv EiendomsWatch gratis eller få tilbud på et abonnement tilpasset deg eller din virksomhet.

eiendomswatch@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 47

Les mer om abonnementet her

Adresse

EiendomsWatch

Torggata 5, 8.etg.

0181 Oslo

Tel.: +47 21 01 40 41

Retningslinjer

  • Personvernerklæring

Copyright © EiendomsWatch — Alt materiale på denne siden er omfattet av gjeldende lov om opphavsrett

Microsoft er i gang med å fase ut Internet Explorer - derfor gjør vi det også.
Vi anbefaler en av de følgende nettleserne for en bedre opplevelse. Klikk på ett av ikonene for å laste ned ny nettleser.

Med vennlig hilsen,
EiendomsWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge