Olav Thon Eiendomsselskap tjente 2,1 milliarder i fjerde kvartal – har 8,2 milliarder på bok

Olav Thon Eiendomsselskap rapporterer om det selskapet selv karakteriserer som «solid» utvikling i fjerde kvartal. Resultatet før skatt beløp seg til 2085 millioner kroner, mot 2189 millioner kroner året før.
For 2021 som helhet ble overskuddet 4778 millioner kroner, opp fra 338 millioner kroner i 2020.
En vesentlig del av økningen forklares av oppjusterte markedsverdier på eiendomsporteføljen og på inngåtte fastrenteavtaler.
– Korrigert for dette kan vi i 2021 presentere en resultatvekst før verdiendringer på 7 prosent, sier konserndirektør for finans, Arne B. Sperre, i en pressemelding.
Resultat før skattekostnad, verdiendringer og valuta ble 539 millioner kroner i kvartalet, sammenlignet med 443 millioner kroner i samme kvartal i 2020.
Økte inntekter
Netto leieinntekter økte fra 671 millioner kroner i fjerde kvartal 2020 til 706 millioner kroner i tilsvarende kvartal i 2021.
Omsetningen i kjøpesenterporteføljen som eies av konsernet var 17.133 millioner kroner, en økning på 4,6 prosent fra fjerde kvartal 2020.
– Vi er godt fornøyde med å kunne presentere en solid resultatvekst også i 2021, et år preget av skiftende rammebetingelser for kjøpesentervirksomheten vår grunnet koronapandemien, uttaler Sperre.
Har 8,2 milliarder i likvider
Konsernets finansielle posisjon er solid, og ved årsskiftet var konsernets egenkapitalandel 50 prosent og likviditetsreserven var 8.214 millioner kroner. Det tilsvarer en økning på rundt én milliard kroner fra året før.
Rentebærende gjeld var 20.114 millioner kroner (21.003) og belåningsgraden (Loan to Value) var 35 prosent, ned fra 38 prosent året før.
Verdien av konsernets næringseiendommer økte med 698 millioner kroner (1231 millioner året før), og verdiøkningen på konsernets kjøpesentereiendommer beløp seg til 650 millioner kroner (91).
Utbytte
Styret foreslår at det utbetales utbytte for 2021 med 6,50 kroner per aksje. Året før var utbyttet på 5,00 kroner.
Selskapets utbyttepolitikk tilsier at aksjonærene skal motta et utbytte tilsvarende 30–40 prosent av konsernets resultat eksklusive verdiendringer, gitt tilfredsstillende soliditet og likviditet.
Få daglige oppdateringer fra EiendomsWatch – meld deg på vårt nyhetsbrev her.