En del av Watch Media

EiendomsWatchmandag6. februar 2023

  • Søk
  • Logg inn
  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
  • Søk
  • Logg inn
  • Siste
  • Søk
  • Logg inn
  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
02.09.2021kl. 11:50

Analytiker: – Vi tror randsonene blir litt mer utfordrende for gårdeierne

DNB-analytiker ser moderat ledighet for sentrumsnære kontorer, men tror randsonene kan gå mer utfordrende tider i møte.
Foto: DNB Næringsmegling
av HELENE KLEPPE

«Totalt sett tror vi på en moderat ledighet for Oslo, Asker og Bærum de neste årene, men ledigheten vil variere ut fra beliggenheter og lokalenes egenskaper», skriver analytiker Anders Haugan i en fersk kommentar fra DNB Næringsmegling.

Som det fremkom av DNBs halvårlige rapport har kontorledigheten i Oslo, Asker og Bærum siden nyttår tikket litt ned: Ved inngangen til 2021 sto 7,1 prosent av kontorlokalene ledige, mens det ved siste telling var 6,9 prosent. Fremover venter Haugan en liten dupp i kontorledingheten, ned til 6,5 prosent i 2022.

Foto: DNB Næringsmegling
Foto: DNB Næringsmegling
 

Lite nybygg gir vedvarende lav ledighet i sentrale områder

Han tror også ledigheten i indre sentrum vil bevege seg nedover. Nettopp det at ledigheten i indre sentrum har økt noe ved de to siste tellingene var noe av det som overrasket Haugan mest da DNB Næringsmegling nylig slapp halvårsrapporten sin.

Ledighet i sentrum er temmelig uvanlig, så analytikeren tror ikke sentrumsledigheten som er 10 prosent (indre sentrum) vil vedvare.

«Vi har fått tilført store volum av nybygg for 2020 og inneværende år. For 2022 tilføres det imidlertid et veldig lavt volum av nybygg i markedet, noe vi tror bidrar til en liten dupp i kontorledigheten det neste året», skriver Haugan.

Han venter derimot at ledigheten kan komme tilbake til dagens nivåer rundt sju prosent i 2023 når tilførselen av nybygg tar seg opp igjen.

Tror ikke på «downsizing»

Hjemmekontorbruk er en joker i kontorareal-etterspørselen, men selv om noen tror det kan vokses i eksisterende lokaler, så ser ikke Haugan for seg at bedriftene vil begynne med «downsizing».

«Undersøkelsene tyder ikke på større kutt i kontorlokalene, de fleste forventet å trenge omtrent samme kontorareal fremover», påpeker analytikeren.

Utfordrende for gårdeiere i randsonen

«Randsonene tror vi blir litt mer utfordrende for gårdeierne, hvor Lysaker og Fornebu i vest i dag har moderate ledighetstall, mens randsonen i øst med Helsfyr/Bryn og Økern/Løren har høye ledighetstall», skriver Haugan.

Mens det er svært begrensede muligheter for nybygg i de mest sentrale områdene, har randsonene betydelig mer muligheter for nybygging. I øst har det vært høy tilførsel av nytt areal de siste årene.

«Det er i stor grad de nye byggene som utgjør ledigheten i flere av disse områdene. Ser en for eksempel på Økern/Løren så er bygg som Parallell og Økern Portal eksempler på lokaler med mye ledig areal», skriver analytikeren.

Relaterte artikler:

  • NYBYGG ER POPULÆRE: Nybyggene i CBD fylles generelt fort opp sier Analytiker Anders Steinsland Haugan i DNB Næringsmegling | Foto: DNB Næringsmegling

    DNB: – Litt overraskende at kontorledigheten i indre sentrum økte

    For abonnenter

  • SER HJEMMEKONTOR SOM ATTRAKTIVT: Flere enn før tror vi vil ha hjemmekontor et par dager i uken etter pandemien. Mange mener også muligheten for hybridjobbing gjør bedriften til en mer attraktiv arbeidsplass | Foto: Gorm Kallestad / NTB

    96 prosent tror på mer hjemmekontor etter pandemien

  • Magnus Havikbotn Jacobsen, analytiker i DNB Næringseiendom. | Foto: DNB Næringsmegling

    DNB: Om 2021 får samme avslutning som 2020 er vi tett på 150 milliarder

    For abonnenter

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Vær i forkant av utviklingen. Få informasjon om det siste fra bransjen med vårt nyhetsbrev.

!
Vilkår for nyhetsbrev

Forsiden akkurat nå

SLIPPER TALL: Entra og Sonja Horn rapporterer tall for fjerde kvartal fredag. | Photo: Entra
Bolig

Dette skjer denne uken: Tallrush fra eiendomsselskaper

I løpet av uken som kommer skal blant andre Entra legge frem tall. Tirsdag kveld blir det kjent hvem som er mest treffsikre i bransjen, med våpen i hånd.
  • Robert Nystad: – Vi er inne i et uhyre spennende marked nå
  • Emil var verdens beste skiskytter over flere år – nå utnytter han vinnermentaliteten i sin nye karriere

For abonnenter

MER OPTIMISME:Flere investorer vil kjøpe eiendom nå enn for et halvt år siden. | Foto: Faksimile fra Cushman & Wakefield Realkapitals investorundersøkelse
Nyheter

Cushman & Wakefield Realkapital: Investorene er over rentesjokket

For abonnenter

VOKSER: Emil Eriksørds Recreate vokser i verdi igjen, etter kraftig fall i 2022. | Foto: Ida Bjørvik / R8 Group
Nyheter

Recreates aksjekurs kraftig opp etter nyttår

HAR ANALYSERT: Mikael Söderlundh i Colliers har sett på transaksjonene som skjedde i januar. | Foto: Pangea Property Partners
Nyheter

Transaksjonsvolumet i Norge halvert i januar

For abonnenter

OFFENSIV SJEF: Bent Oustad og Norwegian Property har vekstambisjoner. | Foto: Øystein Byberg
Kontor

Her ser Norwegian Property etter eiendom: – Vi er veldig aktive

For abonnenter

BYGGEPLANER: Nrep Logicenters har kjøpt en stor tomt i Moss. Nå starter planleggingen av et bygg på inntil 25.000 kvadratmeter. | Foto: Nrep Logicenters
Handel

Her vil Nrep Logicenters bygge 25.000 kvadratmeter

Les også

OFFENSIV SJEF: Bent Oustad og Norwegian Property har vekstambisjoner. | Foto: Øystein Byberg
Kontor

Her ser Norwegian Property etter eiendom: – Vi er veldig aktive

Norwegian Property har vekstambisjoner. – Vi ser først og fremst i Stor-Oslo, men gjør alt mulig opportunistisk utover det, sier Bent Oustad, som også holder døren på gløtt for eiendomsinvesteringer i utlandet.

For abonnenter

FLYTTES: Dagens prosjektsjef i CBRE Global Workplace Solution, Paul Steenhauer, har fått nye oppgaver internt i selskapet, og nå søker selskapet etter en erstatter til stillingen som prosjektsjef. | Foto: CBRE/LinkedIn
Karriere

Paul Steenhauer flyttes over i ny stilling i CBRE – nå starter jakten på hans erstatter

CBRE Global Workplace Solution opplever økende etterspørsler etter prosjekter, og ønsker seg en som vil være med på vekstreisen, når de skal erstatte dagens prosjektsjef, Paul Steenhauer. 

For abonnenter

SLIPPER TALL: Entra og Sonja Horn rapporterer tall for fjerde kvartal fredag. | Photo: Entra
Bolig

Dette skjer denne uken: Tallrush fra eiendomsselskaper

I løpet av uken som kommer skal blant andre Entra legge frem tall. Tirsdag kveld blir det kjent hvem som er mest treffsikre i bransjen, med våpen i hånd.

For abonnenter

Siste nyheter

  • Recreates aksjekurs kraftig opp etter nyttår – 08:22
  • Cushman & Wakefield Realkapital: Investorene er over rentesjokket – 07:58
  • Dette skjer denne uken: Tallrush fra eiendomsselskaper – 06:43
  • Transaksjonsvolumet i Norge halvert i januar – 3. feb.
  • Her vil Nrep Logicenters bygge 25.000 kvadratmeter – 3. feb.
  • Ringnes blar opp for renovering og får 15 nye år med Scandic-hotell i Oslo – 3. feb.
  • Her ser Norwegian Property etter eiendom: – Vi er veldig aktive – 3. feb.
  • UiN har vokst med over 40 prosent på halvannet år: «En svært bred medlemsmasse» – 3. feb.
  • Eiendom Norge: – Boligprisene steg i januar – 3. feb.
  • Hiim og Lauridsen etterlyser konjukturstyring av boligmarkedet: – Ubalansen vil forsterke seg – 3. feb.
Flere nyheter

Stillinger

  • Alti søker ny Senterleder til Arkaden

Stillinger

  • Alti søker ny Senterleder til Arkaden

Se flere stillinger

Kolofon

EiendomsWatch
Søk

Seksjoner

  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Øyvind Henriksen

oh@eiendomswatch.no

Tel.: +47 21 01 40 42

  • Redaksjon
  • Om EiendomsWatch

Ansvarlig redaktør

Anders Heering

Utgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonseavdeling

annonse@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Annonsering

Stillingsannonser

jobb@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Stillinger

Abonnement

Prøv EiendomsWatch gratis eller få tilbud på et abonnement tilpasset deg eller din virksomhet.

eiendomswatch@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Les mer om abonnementet her

Adresse

EiendomsWatch

Stortorvet 10

0155 Oslo

Tel.: +47 21 01 40 42

Retningslinjer

  • Personvernerklæring

Copyright © EiendomsWatch — Alt materiale på denne siden er omfattet av gjeldende lov om opphavsrett

Microsoft er i gang med å fase ut Internet Explorer - derfor gjør vi det også.
Vi anbefaler en av de følgende nettleserne for en bedre opplevelse. Klikk på ett av ikonene for å laste ned ny nettleser.

Med vennlig hilsen,
EiendomsWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge