En del av Watch Media

EiendomsWatchtorsdag5. oktober 2023

  • Siste
  • Søk
  • Logg inn
  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
  • Søk
  • Logg inn
EiendomsWatchtorsdag5. oktober 2023
  • Søk
  • Logg inn
  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
Hotell

Rekordmange norske hotellovernattinger i august

For første gang var det over to millioner norske hotellovernattinger i august, viser nye tall fra SSB. Men de utenlandske turistene lar fortsatt vente på seg.
NY REKORD: Det har aldri vært flere norske hotellovernattinger enn i august. | Foto: Thon Hotels
NY REKORD: Det har aldri vært flere norske hotellovernattinger enn i august. | Foto: Thon Hotels
NTB

To millioner norske hotellovernattinger i august er 27 prosent flere enn i samme måned i fjor, ifølge nye tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB).

Det er første gang siden SSB startet å registrere overnattinger på hoteller i 1950 at det er over 2 millioner overnattinger i en augustmåned.

Men fraværet av utenlandske overnattinger merkes fortsatt godt. I august var det 321.000 utenlandske hotellovernattinger. Det er en økning på nesten 50 prosent fra august i fjor, men bare en firedel av hva det var før pandemien.

I alt var det rundt 4,4 millioner overnattinger ved kommersielle overnattingssteder i august. Det er 845.000 flere enn i august i fjor, en økning på 24 prosent.

Sammenlignet med årene før pandemien var nivået på norske overnattinger på god vei tilbake til normalen, men det mangler mange utenlandske overnattinger.

– Selv om august er den store feriemåneden i Europa, og utenlandske turister kunne reise til Norge, var det likevel over én million færre utenlandske overnattinger enn det som er vanlig i august, sier seniorrådgiver Jarle Kvile i SSB.

Det ble registrert over 1,6 millioner overnattinger på campingplasser i august og 408.000 overnattinger på hyttegrender og vandrerhjem. Sammenlignet med august i fjor var det en økning på henholdsvis 14 og 41 prosent.

Del artikkel

Relaterte artikler:

  • PLANER I TØNSBERG: R8-sjef Emil Eriksrød ønsker å gjøre store endringer på eiendommene seleskapet eier i Tønsberg. | Foto: R8 Property

    R8 vil bygge nytt hotell i Tønsberg

  • STEMNING PÅ TOPP: Få dager etter gjenåpningen gleder konsernsjef Torgeir Silseth i Nordic Choice Hotels seg over en frisk kundebølge. | Foto: Jennie Kumlin / Nordic Choice Hotels

    Silseth etter gjenåpningen: – Enorm pågang

    For abonnenter

  • Foto: PR

    Bane NOR Eiendom selger for 485 millioner kroner

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Vær i forkant av utviklingen. Få informasjon om det siste fra bransjen med vårt nyhetsbrev.

Vilkår for nyhetsbrev

Forsiden akkurat nå

INNFLYTTING: Stiftelsen Norsk Folkemuseum flytter inn i Oslo Logistikkpark Drøbak våren 2024.
Handel

Stiftelsen Norsk Folkemuseum flytter inn i logistikkpark i Drøbak

Stiftelsen Norsk Folkemuseum flytter inn i et nytt lagerbygg i Oslo Logistikkpark Drøbak våren 2024.
  • Fabritius blir Norges største utvikler av lager- og logistikkbygg
  • Analysesjef: – Interessen for logistikkeiendommer er fortsatt stor


FIKK BJØRKNES SOM LEIETAKER: Administrerende direktør for Avantor, Øystein Thorup | Foto: Vidar Sandnes/EiendomsWatch
Kontor

Bjørknes har flyttet inn hos Avantor i Nydalen

For abonnenter



HØYT BELÅNT: Heimstaden AB, med Ivar Tollefsen som hovedeier, kan få problemer når Heimstaden Bostad kutter i utbyttene, skriver Dagens Industri. | Foto: Heimstaden
Bolig

Svensk avis om gjeldsberget i Heimstaden

For abonnenter


BOLIG: Administrerende direktør i Eiendom Norge, Henning Lauridsen presenterte statistikk for boligprisene onsdag. | Foto: Javad Parsa / NTB
Bolig

Boligprisene falt med 1,9 prosent: – Nå må Norges Bank roe seg


AVDRAMATISERER: Heimstaden Bostad-sjefene Helge Krogsbøl og Christian Fladeland | Foto: Heimstaden
Bolig

Krogsbøl og Fladeland: – Heimstaden Bostad trenger ikke egenkapitalinnsprøytning

For abonnenter


REGISTRERER KONKURSER: I alt 31 eiendomskonkurser ble åpnet i tredje kvartal, viser informasjon fra Brønnøysundregistrene. | Foto: Brønnøysundregistrene
Nyheter

Disse eiendomsselskapene gikk konkurs i tredje kvartal

For abonnenter


  • SOLGT: Eiendommen som ligger ved siden av Teslas hovedbygg i Sandnes er solgt. | Foto: Kraft Finans

    Syndikat kjøper Tesla-bygg i Sandnes

    Det er et Kraft Finans-syndikat som har kjøpt eiendommen som er leid ut til Tesla. 

    For abonnenter


  • BREMS: Færre vil kjøpe og flere vil selge næringseiendommer, opplyser Haakon Ødegaard og Herman Følling Ness i Malling Malling & Co. | Photo: Malling & Co

    Malling: Rekordlav interesse for å kjøpe eiendom

    Interessen for å kjøpe eiendom faller. Samtidig vil flere selge. 

  • KOMMER MED NYE ESTIMATER: Victoria Sparrman i NHO. | Foto: NHO

    Dette tror NHO om boligpriser og -investeringer og renten fremover

    NHO tror både boligpriser og boliginvesteringer vil falle frem til 2025. Samtidig tror organisasjonen at rentetoppen er nær.

    For abonnenter


  • FORLIK: Schjødt har inngått forlik i en advokatansvar-sak. | Foto: Stian Olsen/AdvokatWatch

    Schjødt har inngått forlik med eiendomsselskap

    Rettssaken mellom Schjødt og Hospitalgaten AS er avlyst.

    For abonnenter


  • MELDER OM PRISFALL: Hilde Karoline Midsem, sjeføkonom i NBBL | Foto: Nadia Frantsen

    Så mye falt borettslagsprisene i tredje kvartal

    – Vi venter en nedgang også i siste kvartal i år, sier Hilde Karoline Midsem, sjeføkonom i NBBL.

  • GODE NYHETER, MEN ØKT USIKKERHET: Advokat og partner i Kvale, Gjermund Mathisen, mener dommen er gode nyheter for private eiendomsaktører. Men han mener også det gir økt usikkerhet rundt privat-offentlige avtaler. | Foto: Sturlason AS Polyfoto/Kvale

    Høyesterett frifinner enstemmig privat boligaktør i Boligbygg-skandalen

    Fredag falt Høyesteretts dom i Boligbygg-saken, og kommunens vedtak om tilbakebetaling av 13 millioner er fastslått som ugyldig. – Denne klargjøringen er gode nyheter for private eiendomsaktører.

    For abonnenter


Les også

RENTETOPP: Konsernsjef Andreas Martiniussen i Nordr sier rentetoppen nærmer seg, hvis den ikke allerede er nådd. | Photo: Nordr
Bolig

Nordr: – Kanskje kommer rekylen i boligmarkedet raskere enn det folk flest tror

Hittil i år har selskapet solgt 453 boliger for 2,5 milliarder kroner. Justert for eierandel i samarbeidsprosjekter er tallet 335, til en verdi av 1,8 milliarder kroner.

For abonnenter



KOSTBART: Den gamle ambassaden er et kostbart prestisjeprosjekt for Fredensborg. Totalprisen nærmer seg 1,5 milliarder kroner. | Photo: Jørgen Fjellheim / EiendomsWatch
Kontor

Den gamle amerikanske ambassaden passerer trolig en prislapp på 1,5 milliarder

Ivar Tollefsens prestisjeprosjekt kostet 480 millioner, og vil koste «mer enn dobbelt så mye som kjøpesummen» å rehabilitere. Dermed passerer sluttsummen trolig 1,5 milliarder.


REGISTRERER KONKURSER: I alt 31 eiendomskonkurser ble åpnet i tredje kvartal, viser informasjon fra Brønnøysundregistrene. | Foto: Brønnøysundregistrene
Nyheter

Disse eiendomsselskapene gikk konkurs i tredje kvartal

Det ble åpnet konkurs i 31 eiendomsselskaper i tredje kvartal. – Den negative trenden i eiendomsbransjen er ikke eksklusiv til Norge, sier Kari Mette Almskog, analytiker hos Dun & Bradstreet.

For abonnenter


HØYT BELÅNT: Heimstaden AB, med Ivar Tollefsen som hovedeier, kan få problemer når Heimstaden Bostad kutter i utbyttene, skriver Dagens Industri. | Foto: Heimstaden
Bolig

Svensk avis om gjeldsberget i Heimstaden

Dagens Industris Magnus Dagel har sett nærmere på gjeldssituasjonen i Heimstaden og konkluderer med at Ivar Tollefsen sitter i saksen.

For abonnenter



AVDRAMATISERER: Heimstaden Bostad-sjefene Helge Krogsbøl og Christian Fladeland | Foto: Heimstaden
Bolig

Krogsbøl og Fladeland: – Heimstaden Bostad trenger ikke egenkapitalinnsprøytning

«La oss være tydelige: Heimstaden Bostad trenger ikke egenkapitalinnsprøytning», er budskapet fra direktørene Helge Krogsbøl og Christian Fladeland.

For abonnenter



FORLIK: Schjødt har inngått forlik i en advokatansvar-sak. | Foto: Stian Olsen/AdvokatWatch
Kontor

Schjødt har inngått forlik med eiendomsselskap

Rettssaken mellom Schjødt og Hospitalgaten AS er avlyst.

For abonnenter


Stillinger

  • Vi søker advokater/advokatfullmektiger

Se flere stillinger

Siste nyheter

  • Bjørknes har flyttet inn hos Avantor i Nydalen –
  • Stiftelsen Norsk Folkemuseum flytter inn i logistikkpark i Drøbak –
  • Svensk avis om gjeldsberget i Heimstaden –
  • Syndikat kjøper Tesla-bygg i Sandnes –
  • Boligprisene falt med 1,9 prosent: – Nå må Norges Bank roe seg –
  • Krogsbøl og Fladeland: – Heimstaden Bostad trenger ikke egenkapitalinnsprøytning –
  • Europris åpnet sin 282. butikk – satser på fysiske butikker –
  • Disse eiendomsselskapene gikk konkurs i tredje kvartal –
  • Alectas styreleder fratrer –
  • Dette tror NHO om boligpriser og -investeringer og renten fremover –
Flere nyheter

Stillinger

  • Vi søker advokater/advokatfullmektiger

Se flere stillinger

Kolofon

EiendomsWatch
Søk

Seksjoner

  • Kontor
  • Handel
  • Hotell
  • Bolig
  • Karriere
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Øystein Byberg

ob@eiendomswatch.no

Tel.: +47 99 22 42 68

  • Redaksjon
  • Om EiendomsWatch

Ansvarlig redaktør

Anders Heering

Utgiver

JP/Politikens Hus A/S

Bannerannonse

annonse@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Annonsering

Stillingsannonser

jobb@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Stillinger

Abonnement

Prøv EiendomsWatch gratis eller få tilbud på et abonnement tilpasset deg eller din virksomhet.

eiendomswatch@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Les mer om abonnementet her

Adresse

EiendomsWatch

Stortorvet 10

0155 Oslo

Tel.: +47 21 01 40 42

Retningslinjer

  • Personvernerklæring

Copyright © EiendomsWatch — Alt materiale på denne siden er omfattet av gjeldende lov om opphavsrett